Kantówka okienna i drzwiowa

Kantówka okienna i drzwiowa

Klejonki okienne i drzwiowe

Wykonuje się z nich ramiaki, płyciny i parapety.

Jak powstają?

Z suchej tarcicy wycinane są te fragmenty, które mogłyby mieć negatywny wpływ na stabilność, wytrzymałość i żywotność drewna, czyli zawierające sęki, pęknięcia, zakorki, zgniliznę itd. Pozostałe elementy są strugane a jeżeli są krótkie lub wąskie, to najpierw łączone na mikrowczepy lub sklejone bocznie, tworząc pozbawioną wad deskę i dopiero wtedy strugane. Deski lite używane są najczęściej na warstwy zewnętrzne, a deski łączone na wewnętrzne, lub także na zewnętrzne, jeżeli okno lub drzwi będą malowane farbą kryjącą.

Do produkcji elementów drewnianych stolarki otworowej używane są kleje wodoodporne i o dużych parametrach wytrzymałościowych spoiny. W ten sposób nie dochodzi do rozwarstwiania się kantówki pod wpływem naporu wiatru, deszczu czy dużych zmian wilgotności.

klejonkaWażnym elementem wpływającym na żywotność okien i drzwi zewnętrznych jest użycie do ich produkcji odpowiedniego gatunku drewna.

Najtańsze i najpopularniejsze w Polsce są kantówki z sosny i meranti, natomiast w Europie Zachodniej dużym powodzeniem cieszą się mahonie afrykańskie i modrzew syberyjski, które nawet bez impregnacji potrafią wytrzymać w oknie kilkadziesiąt lat.

Ostatnio sprzedajemy także polskim producentom klejonki oraz okien i drzwi dużo tarcicy, z której wykonują stolarkę dla bardziej wymagających klientów lub pod nietypowe zamówienia.

Poza mahoniami afrykańskimi (Acajou, Sapelli, Kossipo, Sipo) dużym zainteresowaniem cieszą się: Niangon, Bosse, Iroko, Framire i Cedr.